”Stopp på skiten”
Vi har inlett ett långsiktigt samarbete med Börje Salming ALS-stiftelse. Beslutet växte fram under 2024, då vår medarbetare och delägare Sune Nises drabbades av sjukdomen ALS – en personlig händelse som satte spår hos många av oss.
Stiftelsen grundades av Börje Salming själv efter sin egen diagnos, och idag leds arbetet vidare av hans bror Stig Salming, med stort engagemang för forskning och stöd till drabbade. Genom vårt samarbete vill vi bidra till att öka kunskap, stödja utvecklingen av behandlingar och ge hopp till de som lever med sjukdomen.
”Det betyder mycket att ett företag som Fastighetssnabben nu bidrar med pengar regelbundet under en lång tid framåt,” säger Stig Salming i en intervju i senaste numret av kundtidningen Snabben.
Vi hoppas att vårt engagemang kan inspirera fler att göra skillnad.